Ładowanie...
ślub z cudzoziemcem, poślubić cudzoziemca, randka z cudzoziemcem

Jak wziąć ślub z cudzoziemcem?

Profile mężczyzn z zagranicy, szukających żony z Polski

stan4moore
I am a sincere, well-balanced, cheerful, optimistic, intelligent, creative, independent and funny.
bubbabexley
Sweet kind caring loving affectionate passionate
handsome45
hi everyone......my name is smith....i am 44 years single man, never been married with no kid and a
kerrbear
Hi I am 29 year old guy looking to find the right girl to love and spend my life with I am very nic
marek0112
I consider myself a simple man who dreams of lying in the arms of the woman I love. I am a hardwork
Zobacz więcej facetów poszukujących partnerki z Polski »

Emigrant, który chce się ożenić, nie musi w tym celu wracać do kraju. Ślubu może udzielić mu konsul. Małżeństwo z cudzoziemcem mo na zawrzeć równie w Polsce przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Konsul przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński wówczas, gdy narzeczeni mają obywatelstwo polskie. Przyjmuje te oświadczenie o nazwisku mał onków i ich dzieci. Natomiast przebywający za granicą Polak mo e wziąć ślub z cudzoziemcem przed organem powołanym do tego w państwie pobytu. Przedtem jednak powinien uzyskać zaświadczenie od konsula o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą.

Także w kraju

Z cudzoziemcem mo na zawrzeć małżeństwo równie w Polsce. Wówczas cudzoziemiec powinien zło yć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument potwierdzający, e mo e wziąć ślub według prawa ojczystego. Gdyby jednak uzyskanie dokumentu napotykało trudne do przezwycięenia przeszkody, to wówczas polski sąd w postępowaniu nieprocesowym mo e cudzoziemca zwolnić z tego obowiązku. Zanim sąd postanowi o zwolnieniu, powinien ustalić, czy na podstawie prawa ojczystego cudzoziemiec mo e zawrzeć małżeństwo. Sprzeczność ojczystego prawa cudzoziemca z podstawowymi zasadami obowiązującego w Polsce porządku publicznego stanowi nieusuwalną przeszkodę do zawarcia małżeństwa.

Zdolność prawna cudzoziemca do zawarcia małżeństwa według polskiego prawa, czyli małżeństwa laickiego, jest niezale na od wyznania i zakazów religijnych co do małżeństw z osobami innych wyznań. Nie jest więc przeszkodą do zawarcia małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. Niektóre kraje nie przewidują wydawania dokumentów stwierdzających mo liwość zawarcia małżeństwa według prawa krajowego. Są to: Albania, Australia, Chorwacja, Estonia, Grecja, Hiszpania, Serbia i Czarnogóra, Litwa, Malta, Macedonia, Rumunia i Ukraina.

Jakie obywatelstwo?

Zawarcie małżeństwa przez Polaka z cudzoziemcem nie powoduje zmian w obywatelstwie mał onków. Natomiast dziecko przez urodzenie nabywa obywatelstwo polskie, gdy oboje rodzice, nawet przebywający za granicą, są obywatelami polskimi albo przynajmniej jedno z nich jest obywatelem polskim, a drugie obywatelem innego państwa.

Jednak rodzice w ciągu trzech miesięcy od urodzenia się dziecka mogą zło yć zgodnie oświadczenie przed właściwym organem i wybrać dla niego obywatelstwo obcego państwa. Uprawnienie takie przysługuje im wówczas, gdy jedno z rodziców jest obywatelem tego kraju, a według prawa tam obowiązującego dziecko mo e nabyć obywatelstwo. Je eli między rodzicami nie ma porozumienia w sprawie obywatelstwa dziecka, to w ciągu trzech miesięcy od jego urodzin mogą się zwrócić o rozstrzygnięcie do polskiego sądu. Zdarza się, e w ciągu roku od dnia urodzin nastąpi zmiana obywatelstwa jednego lub obojga rodziców. Wtedy w ciągu trzech miesięcy od tej zmiany mogą podjąć decyzję w sprawie obywatelstwa dziecka.

KONIECZNE ZEZWOLENIA

Prawodawstwa niektórych państw europejskich uzale niają wa ność na swoim obszarze małżeństw z cudzoziemcami od zezwolenia na zawarcie małżeństwa. Państwa, których ustawodawstwa wymagają uzyskanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa z cudzoziemcami, to np. Jemen, Kambod a, Kuwejt, Libia, Sudan, Syria, Zambia. Ustawodawstwo Zambii przewiduje wręcz zakaz małżeństw studentów studiujących za granicą z obywatelami państw obcych.

eth