Ładowanie...
ślub z cudzoziemcem, poślubić cudzoziemca, randka z cudzoziemcem

Jak wziąć ślub z cudzoziemcem?

Profile mężczyzn z zagranicy, szukających żony z Polski

speedy1000
single,working, funny and serious kind of guy dont mess around but like too have fun and enjoy life
Micky58
I am a loving, honest and caring man with good sense of humor. I enjoy meeting new people and learn
jmac
Looking for beautiful poilsh wife who is caring and loves family, with good sense of humour and li
Nelsonlaim
I'm simple and honest man,
Freewilly
A gentleman person, adventurer, caring, friendly, critical, love outdoor and nature, enjoy life bet
Zobacz więcej facetów poszukujących partnerki z Polski »

Emigrant, który chce się ożenić, nie musi w tym celu wracać do kraju. Ślubu może udzielić mu konsul. Małżeństwo z cudzoziemcem mo na zawrzeć równie w Polsce przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Konsul przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński wówczas, gdy narzeczeni mają obywatelstwo polskie. Przyjmuje te oświadczenie o nazwisku mał onków i ich dzieci. Natomiast przebywający za granicą Polak mo e wziąć ślub z cudzoziemcem przed organem powołanym do tego w państwie pobytu. Przedtem jednak powinien uzyskać zaświadczenie od konsula o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą.

Także w kraju

Z cudzoziemcem mo na zawrzeć małżeństwo równie w Polsce. Wówczas cudzoziemiec powinien zło yć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument potwierdzający, e mo e wziąć ślub według prawa ojczystego. Gdyby jednak uzyskanie dokumentu napotykało trudne do przezwycięenia przeszkody, to wówczas polski sąd w postępowaniu nieprocesowym mo e cudzoziemca zwolnić z tego obowiązku. Zanim sąd postanowi o zwolnieniu, powinien ustalić, czy na podstawie prawa ojczystego cudzoziemiec mo e zawrzeć małżeństwo. Sprzeczność ojczystego prawa cudzoziemca z podstawowymi zasadami obowiązującego w Polsce porządku publicznego stanowi nieusuwalną przeszkodę do zawarcia małżeństwa.

Zdolność prawna cudzoziemca do zawarcia małżeństwa według polskiego prawa, czyli małżeństwa laickiego, jest niezale na od wyznania i zakazów religijnych co do małżeństw z osobami innych wyznań. Nie jest więc przeszkodą do zawarcia małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. Niektóre kraje nie przewidują wydawania dokumentów stwierdzających mo liwość zawarcia małżeństwa według prawa krajowego. Są to: Albania, Australia, Chorwacja, Estonia, Grecja, Hiszpania, Serbia i Czarnogóra, Litwa, Malta, Macedonia, Rumunia i Ukraina.

Jakie obywatelstwo?

Zawarcie małżeństwa przez Polaka z cudzoziemcem nie powoduje zmian w obywatelstwie mał onków. Natomiast dziecko przez urodzenie nabywa obywatelstwo polskie, gdy oboje rodzice, nawet przebywający za granicą, są obywatelami polskimi albo przynajmniej jedno z nich jest obywatelem polskim, a drugie obywatelem innego państwa.

Jednak rodzice w ciągu trzech miesięcy od urodzenia się dziecka mogą zło yć zgodnie oświadczenie przed właściwym organem i wybrać dla niego obywatelstwo obcego państwa. Uprawnienie takie przysługuje im wówczas, gdy jedno z rodziców jest obywatelem tego kraju, a według prawa tam obowiązującego dziecko mo e nabyć obywatelstwo. Je eli między rodzicami nie ma porozumienia w sprawie obywatelstwa dziecka, to w ciągu trzech miesięcy od jego urodzin mogą się zwrócić o rozstrzygnięcie do polskiego sądu. Zdarza się, e w ciągu roku od dnia urodzin nastąpi zmiana obywatelstwa jednego lub obojga rodziców. Wtedy w ciągu trzech miesięcy od tej zmiany mogą podjąć decyzję w sprawie obywatelstwa dziecka.

KONIECZNE ZEZWOLENIA

Prawodawstwa niektórych państw europejskich uzale niają wa ność na swoim obszarze małżeństw z cudzoziemcami od zezwolenia na zawarcie małżeństwa. Państwa, których ustawodawstwa wymagają uzyskanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa z cudzoziemcami, to np. Jemen, Kambod a, Kuwejt, Libia, Sudan, Syria, Zambia. Ustawodawstwo Zambii przewiduje wręcz zakaz małżeństw studentów studiujących za granicą z obywatelami państw obcych.